Kasa fiskalna do taksówki – jaki model wybrać?

W świecie usług transportowych często dochodzi do zmian. Prowadzenie własnej firmy taksówkarskiej wiąże się z obowiązkiem ewidencji sprzedaży i innymi formalnościami prawnymi. Wynika to z nowelizacji ustawy o transporcie drogowym mówiącej, że w każdym pojeździe świadczącym usługi przewozu osób niezbędne jest urządzenie rejestrujące. Kasa fiskalna do taksówki – na jaką się zdecydować?

Kasa fiskalna – czy w branży taksówkarskiej jest niezbędna?

Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. rozszerzyło liczbę podmiotów gospodarczych, które muszą – niezależnie od wysokości osiąganych dochodów – zainstalować w punkcie sprzedaży urządzenie do ewidencji. Kasa fiskalna do taksówki jest od tego czasu kolejnym obowiązkiem, z którym muszą zmierzyć się właściciele samochodów do odpłatnego przewozu osób.

Warto wiedzieć, że z obowiązku instalacji kasy zwolnieni są przedsiębiorcy prowadzący przewóz wyłącznie klientów firmowych. To duże ułatwienie dla wielu przedsiębiorstw transportowych, które realizują swoje działania, współpracując wyłącznie z innymi firmami. Tylko jeśli realizujesz usługę transportu dla osób prywatnych, kasa fiskalna do taksówki będzie konieczna.

Kasa fiskalna do taksówek – ulga

Kasa fiskalna do taxi jest objęta jednorazową ulgą na jej zakup, która obecnie wynosi 700,00 zł, jednak nie więcej, niż 90% wartości kasy z dnia jej zakupu. Warto podkreślić, że zakupiona kasa musi być urządzeniem online.

Ulga jest przewidziana wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy spełnią także inne wymogi stawiane przez Urzędy Skarbowe. Należy do nich między innymi pełna i niebudząca wątpliwości dokumentacja. W celu uzyskania ulgi konieczne jest zarejestrowanie kasy w Urzędzie Skarbowym i rozpoczęcie ewidencjonowania. Niezbędny będzie także dowód zakupu kasy – paragon lub faktura.

Kiedy ulga na kasę fiskalną nie obowiązuje? Krótko pisząc - zwrot otrzymujesz tylko na pierwsze zakupione kasy online, dlatego warto przemyśleć w tym momencie np. zakup kasy rezerwowej. Na 700,00 zł zwrotu nie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy rozszerzają swoją działalność lub gdy chcą wymienić uszkodzone czy też przestarzałe urządzenie na nowe, a którzy już wcześniej otrzymali zwrot za zakupioną kasę online.

Kasa fiskalna do taksówki – podstawowe cechy i charakterystyka

Kasy fiskalne do taxi różnią się od tych montowanych w punktach stacjonarnych lub wariantów przenośnych, wyposażonych w pojemny akumulator. Szczególnie istotny jest tu rozmiar. Kasa fiskalna do taksówki powinna być na tyle kompaktowa, aby móc umieścić ją np. na desce rozdzielczej lub w obrębie tunelu środkowego. Jest to niezbędne, aby kierowca mógł bez wychodzenia z samochodu wprowadzić na kasę odpowiedni kod i podliczyć przejazd klienta.

Niezwykle istotna jest także kwestia montażu. Zależy od w dużej mierze od wolnego miejsca oraz lokalizacji np. gniazda zasilania. Aby działać niezależnie od zasilania sieciowego, warto rozważyć zakup urządzenia mobilnego i dodatkowego akumulatora.

Jakie kasy fiskalne do taksówek są polecane wśród przedsiębiorców?

Kasa fiskalna do taxi jest prawnie wymagana, dlatego warto zwiększyć swój komfort i wybrać model o intuicyjnej i prostej obsłudze. Nowoczesne kasy, np. Nano Online marki Novitus cechują się dużymi i płaskimi klawiszami, które bez problemu wytrzymują wieloletnie użytkowanie, a wyświetlacz o dużej jasności gwarantuje dobrą widoczność tekstu i cyfr nawet w pełnym słońcu. Podświetlane klawisze sprawiają, że obsługa kasy nie sprawia kłopotu także podczas nocnych kursów.

Istotne jest to, aby wybrana kasa fiskalna do taksówki łączyła się z CRK – Centralnym Repozytorium Kas – w sposób preferowany przez kierowcę. W urządzeniach przeznaczonych do aut, komunikacja Ethernet oraz Wi-Fi wydaje się być niepraktyczna. Warto więc postawić na modele z funkcją GSM. Urządzenia te łączą się z siecią bezprzewodowo i praktycznie przez cały czas utrzymują stabilne połączenie z CRK. Dopóki pozostajesz w zasięgu sieci GSM - nie masz się czym martwić. Niektóre urządzenia, np. Elzab K10 Online, mają fabrycznie zainstalowaną kartę SIM opłaconą nawet na 24 miesiące. Co to oznacza? Że takie kasy fiskalne do taksówek są gotowe do użycia w zasadzie od razu po wyciągnięciu ich z pudełka.

Kasa fiskalna do taxi – jak wybrać odpowiednią?

Kasy fiskalne do taxi są dostępne w wielu wariantach. Różnią się cenami, poziomem skomplikowania technicznego, komfortem użytkowania oraz stylistyką. Jak wybrać odpowiednią? Zwróć uwagę na jej intuicyjność. W usłudze przewozu osób korzysta się zwykle wyłącznie z jednego kodu PLU, dlatego zakup bardzo skomplikowanego modelu może się nie opłacać. Warto także, aby kasa fiskalna do taxi miała wyświetlacz o odpowiednio dużej jasności i kontraście, była stosunkowo cicha i szybka w obsłudze. Klienci z reguły bardzo się spieszą, dlatego błyskawiczne wystawienie paragonu jest w tej branży kluczowe.

Kasy fiskalne do taxi – zakup to nie wszystko, liczy się także serwis

Kasy fiskalne do taxi warto kupować wyłącznie w wyspecjalizowanych firmach świadczących również usługę serwisu wybranych urządzeń. Wybrany przez nas sklep powinien zagwarantować pełne przeszkolenie z zakresu obsługi urządzenia oraz wykonywania podstawowych zabiegów konserwacyjnych. To jednak nie wszystko.

Kasa fiskalna do taksówki to urządzenie, które w pewnym momencie może ulec awarii. Niestety prawo nie pozostawia żadnych złudzeń – jeśli przed usterką ewidencja sprzedaży była prowadzona za pomocą kasy fiskalnej, nie można z niej zrezygnować. W efekcie taksówkarz musi zlecić naprawę urządzenia, a w międzyczasie nie będzie mógł generować dochodu. Warto zatem, aby dana kasa fiskalna do taxi była serwisowana na bieżąco i wyłącznie przez najlepszych specjalistów, tylko wtedy możemy mieć pewność, że urządzenie będzie zapewniało odpowiednią wydajność pracy przez wiele lat. Można także przemyśleć zakup kasy rezerwowej, która będzie gotowa do sprzedaży w razie awarii pierwotnego urządzenia.

Partnerem artykułu jest sklep mico.pl

 

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.