Szafki ubraniowe dla pracowników - gdzie są konieczne?

Praca to często miejsce, w którym ludzie spędzają większość swojego czasu. Dla pracodawców ważne jest zapewnienie pracownikom odpowiednich udogodnień, aby mogli oni wykonywać swoje zadania w możliwie najbezpieczniejszy i najbardziej komfortowy sposób. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy wymagają od pracodawców w pewnych przypadkach zapewnienia szafek pracownikom, zmieniającym odzież. Dowiedz się, kiedy pracownicy powinni mieć zapewnione własne szafki na ubrania i dlaczego warto w nie zainwestować.

Kiedy trzeba zapewnić pracownikom miejsce do zmiany odzieży?

Prawo w Polsce zobowiązuje pracodawców do zapewnienia swoim pracownikom miejsca, w którym mogą się przebrać. Odbywa się to zwykle poprzez zapewnienie szafki na ubrania. Jeśli wymagają tego warunki pracy, pracodawcy są również zobowiązani do zapewnienia pracownikom pryszniców i odpowiednio dostosowanych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę szafek dla pracowników wynika z dwóch czynników: bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek ten powinien być realizowany poprzez udostępnienie szatni, bądź przez zapewnienie oddzielonego od miejsca pracy obszaru, w którym pracownicy mogą się przebrać.

Polskie prawo nie definiuje ściśle, dla jakich zawodów niezbędne jest zapewnienie szafki na ubrania. Zwraca jednak uwagę na warunki, w jakich oni pracują. Jeśli są to czynności, w których są oni narażeni na zabrudzenia lub działanie niebezpiecznych substancji powinni mieć zapewnione bezpieczne miejsce do zmiany ubioru i wykąpania się.

Czy szafki pracownicze powinny spełniać określone warunki?

Szafki ubraniowe są jedną z najważniejszych części każdego miejsca pracy, ponieważ to w niej pracownicy przechowują swoje rzeczy osobiste. Dotyczy to wszystkich ich ubrań i innych rzeczy drobiazgów. Aby ta przestrzeń była w pełni funkcjonalna, szafka ubraniowa musi spełniać pewne wymagania.

Jednym z wymogów są wymiary szafek ubraniowych. Powinny mieć one co najmniej 1,8 metra wysokości, 40 cm szerokości i 4,8 cm głębokości, aby można było swobodnie umieścić w nich rzeczy osobiste pracowników. Szafki pracownicze powinny być również przemyślane pod względem możliwości segregowania ubrań i w tej kwestii również muszą spełnić konkretne normy. Po pierwsze, szafka ubraniowa musi mieć półki i przegrodę dzielącą szafkę na pół lub pracownik powinien mieć dostęp do dwóch szafek (jednej na czyste ubrania, drugiej na brudne). Półki powinny być ustawione tak, aby znajdowały się na wysokości wygodnej do codziennego użytkowania. Ponadto w szafce powinien znajdować się drążek do wieszania ubrań. Montując szafki ubraniowe dla pracowników, warto wyposażyć je w dodatkowe funkcje, takie jak daszki, które utrudniają osadzanie się na nich kurzu, czy zamek na klucz, który zwiększy poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników.

Gdzie należy umieścić szafki pracownicze?

Jedną z ważniejszych rzeczy, które należy przemyśleć podczas montażu szafek pracowniczych, jest ich umiejscowienie. Bardzo ważne jest to, aby znajdowały się w czystym i bezpiecznym miejscu. Oznacza to, że powinny być umieszczone z dala od wszelkich niebezpieczeństw, takich jak szkodliwe substancje, kurz, wysoki poziom wilgoci, czy hałas.

Szafki ubraniowe dla personelu to miejsca, w których personel może przechowywać swoje rzeczy osobiste w czasie pracy. Zazwyczaj umieszcza się je w pobliżu stołówki lub zaplecza higieniczno-sanitarnego. Wybierane są z reguły miejsca, w których pracownicy mogą udać się na przerwę i odpocząć. Planując wykonanie w miejscu pracy szatni, pamiętaj o szeregu wymagań jakie musi ona spełnić. Pierwszym wymogiem jest to, aby szatnia była jasna, przestronna i sucha. Drugim wymogiem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Jeśli w szatni będą umieszczone umywalki, powinny mieć one doprowadzoną ciepłą i zimną wodę. Szatnie kobiet i mężczyzn powinny być osobne, chyba że na jednej zmianie pracuje mniej niż 5 pracowników. Wówczas w firmie może być jedna, wspólna szatnia z wydzielonymi kabinami do przebierania się dla kobiet.

Z czego powinny być wykonane szafki dla pracowników?

Wybierając szafki na ubrania dla personelu, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Materiały, z których powstają szafki pracownicze, powinny być trwałe i mocne. Szafka ubraniowa musi być również wykonana tak, aby była łatwa do czyszczenia i konserwacji. Najczęściej spotykane materiały do budowy szafy pracowniczej to metal i płyta HPL.

Metalowa szafka ubraniowa to dobry wybór, ponieważ jest mocniejsza niż inne rodzaje szafek. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia i wytrzyma lata bez konieczności wymiany. Metalowe szafki są również lżejsze od innych typów, dzięki czemu łatwiej je przenosić. Ich ściany są cieńsze, więc świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie ważne jest przemyślane wykorzystanie przestrzeni. Warto również zwrócić uwagę, że metal nie wchłania plam, tak jak drewno czy plastik, dzięki czemu pracownicy mogą łatwo po sobie posprzątać.

HPL to rodzaj materiału, który składa się ze sprasowanych włókien drzewnych i żywicy. Jest to nowoczesna forma płyty wiórowej, która od wielu lat stosowana jest w budownictwie. Zaletą płyty HPL są dobre właściwości izolacyjności akustycznej. Nie trzeba jej malować ani bejcować, a można stosować ją na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Zaletą stosowania płyt HPL jest to, że są trwałe, przyjazne dla środowiska i mają atrakcyjny wygląd dzięki naturalnym kolorom i fakturom. Płyty HPL mają wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami. Są trwałe i odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Szafy HPL można również łatwo dostosować do miejsca, w którym mają się znajdować, ponieważ płyty są bardzo łatwe w obróbce i dzięki temu szybko można je dociąć do rozmaitych kształtów.

Partnerem artykułu jest firma Alsanit, oferująca szafki ubraniowe dla pracowników. 

 

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.