Projektowanie i wdrażanie systemów IT, zatrudniać informatyków czy zlecać usługę?

Większość firm, czy to niedużych przedsiębiorstw, czy korporacji zatrudniających kilkuset pracowników, do efektywnej pracy potrzebuje dedykowanych systemów IT. I choć co do tego nikt nie ma wątpliwości, to często pojawia się pytanie, co jest lepszym rozwiązaniem: zatrudnianie własnych informatyków czy zlecanie takiej usługi na zewnątrz? Sprawdzamy.

System IT – dedykowany czy gotowy?

Ile branż, firm, tyle systemów IT. Różnią się możliwościami, funkcjami, uzależnione są od potrzeb przedsiębiorstwa. Przy czym warto wiedzieć, że dostępne są zarówno gotowe systemy IT, jak i możliwe jest zlecenie ich zaprojektowania od podstaw.

Zaczniemy od tej drugiej kwestii. Choć oczywistym jest, że projektowanie IT to zadanie dla specjalistów (www.ITtouch.pl), to warto zastanowić się nad tym, kiedy to rozwiązanie będzie opłacalne. Stworzenie od podstaw oprogramowania na potrzeby wybranej działalności ma tę zaletę, że jest ono w pełni dopasowane do jej specyfiki. Zaspokaja wszystkie potrzeby, jest efektywne. Usługi te są jednak dość kosztowne, wymagają sporego nakładu pracy.

Można zdecydować się na zakup i wdrożenie gotowego systemu. Nie będzie on tak dobrze dopasowany, aczkolwiek warto mieć świadomość, że zwykle istnieje możliwość dokonania w nim zmian za dodatkową opłatą. Nawet w przypadku większych zakładów produkcyjnych ta opcja jest nierzadko bardziej opłacalne finansowo.

A kogo wybrać na administratora systemów informatycznych?

Zatrudnianie informatyków – czy jest opłacalne?

Jednym z rozwiązań jest zatrudnienie własnych informatyków. Czy to się opłaca? W niewielu sytuacjach. Aby zaprojektować i wdrożyć system IT potrzebny jest nie jeden, a kilku specjalistów. To znacznie zwiększa koszty całego przedsięwzięcia, wydłuża też proces.

Natomiast w sytuacji, gdy informatyk zajmuje się jedynie zarządzaniem, administrowaniem gotowego systemu, ma to sens jedynie wtedy, gdy praca nad nim wymaga stałego, codziennego zaangażowania. W innym wypadku może okazać się, że informatyk potrzebny jest tylko okazjonalnie, a wtedy opłacanie pełnego etapu z ekonomicznego punktu widzenia jest niekorzystne.

Dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na drugie rozwiązanie – outsourcing IT. Na czym to polega?

Na czym polega outsourcing IT?

Outsourcing polega na zleceniu zewnętrznej firmie prac z wybranego zakresu, w tym wypadku mowa jest o systemach informatycznych. Jakie są z tego korzyści? Nie trzeba zatrudniać własnych pracowników, martwić się awariami, gdyż te natychmiast naprawiane są przez szereg specjalistów.

Outsourcing IT zwykle obejmuje projektowanie i wdrażanie systemów IT, opiera się na utrzymaniu systemów informatycznych. W jego ramach dokonywane są wszelkie zmiany w oprogramowaniu, prowadzone są konsultacje. Przy czym zakres outsourcingu zależy tak naprawdę od klienta, który decyduje, jaki budżet chce poświęcić na tę część działalności.

Oczywiście, aby dowiedzieć się, co w praktyce będzie bardziej opłacalne finansowo, należałoby przeprowadzić wycenę obu tych rozwiązań. Jak się jednak okazuje, przedsiębiorcy często wolą zlecać usługi związane z IT. Na zatrudnianie własnego zespołu informatyków najczęściej decydują się… inne firmy o profilu informatycznym, technologicznym.

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.