Znaczenie właściwej identyfikacji towarów w systemie WMS.

Dzisiejszy błyskawiczny rozwój wszelkich form sprzedaży opartej o sieć internet powoduje, że logistyka staje się kluczowym aspektem związanym z konkurencyjnością przedsiębiorstw handlowych. Nie wystarczy już zadbanie o właściwy asortyment w sklepie, równie ważne staje się aby ten właściwy asortyment, wyeksponowany we właściwy sposób trafił we właściwym czasie we właściwe ręce. Aby tak się stało warto zastanowić się nad wdrożeniem systemu WMS.

Czym jest system WMS?

System WMS to informatyczny system zarządzania magazynem (warehouse management system). System zarządzania magazynem WMS zarządza trzema podstawowymi obszarami funkcjonowania współczesnego centrum dystrybucyjnego, czyli procesami związanymi z przyjęciem towaru do magazynu, składowaniem towaru w magazynie oraz wydaniem towaru poza magazyn. W ramach działania systemu, dokonywane jest przyjęcie towaru wraz z nadaniem indywidualnych numerów każdej najmniejszej, identyfikowalnej partii towaru, podczas składowania system zarządza przydziałem najbardziej optymalnego miejsca, co ma wpływ na lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej (według naszych doświadczeń, przyrosty efektywności składowania sięgają nawet 20-30%). W ramach działań związanych z wydaniem towaru poza magazyn system nadzoruje proces kompletacji i pakowania towaru pod konkretne zamówienie Klienta oraz wspiera sam proces wysyłki z wykorzystaniem usług kurierskich lub transportu własnego. Efektem wdrożenia systemu klasy WMS są przyrosty efektywności funkcjonowania magazynu, obniżenie liczby błędów generowanych podczas pracy w magazynie.

Właściwa identyfikacja towarów kluczem do sukcesu w logistyce wewnętrznej.

System WMS może działać we właściwy sposób tylko i wyłącznie w przypadku zadbania o dobrą identyfikację towarów. Identyfikacja taka bazuje przede wszystkim na wykorzystaniu etykiet samoprzylepnych, które są personalizowane na etapie wejścia towaru do magazynu. Etykiety samoprzylepne są zadrukowane informacją pochodząca z systemu WMS, a informacja ta jest przedstawiona w formie kodu kreskowego lub kodu dwuwymiarowego typu datamatrix. Do personalizacji etykiet w logistyce wykorzystywane są specjalistyczne urządzenia drukujące- drukarki etykiet samoprzylepnych. Sama etykieta wykorzystywana w procesie identyfikacji dostosowana jest do specyficznych warunków związanych z otoczeniem, w którym musi funkcjonować. Mowa tutaj o możliwościach zastosowania różnego lica etykiety (papier lub folia) lub różnego kleju dostosowanego swoją wytrzymałością do specyficznych oczekiwań.

HIT-Kody Kreskowe- Twój ekspert w obszarze usprawniania logistyki wewnętrznej.

Poznańskie integrator systemów automatycznej identyfikacji HIT-Kody Kreskowe już od ponad dwudziestu lat wdraża systemy optymalizujące obszar logistyki wewnętrznej oraz produkuje etykiety samoprzylepne dla logistyki i innych branż nowoczesnej gospodarki.

 

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.