Biuro dla małej firmy i startupu

Wybór pierwszego biura to dla małej firmy zawsze trudne przedsięwzięcie. Mając dość ograniczone środki ciężko wybrać optymalne rozwiązanie. Czy postawić na większą powierzchnię na przedmieściu, czy na mniejszą w prestiżowym biurowcu w centrum? Wszystko zależy od potrzeb – te i inne wątpliwości staramy się rozwiać w tekście.

Lokalizacja

W nieruchomościach, także tych przemysłowych, lokalizacja odgrywa kluczową rolę. To ona decyduje w największym stopniu o cenie wynajmu. Wybór lokalizacji biura powinien uwzględniać system pracy firmy. Jeśli działalność związana jest ściśle ze stałymi odwiedzinami klientów i partnerów, to warto pokusić się o wynajem biura w jakimś biurowcu w centrum. Ta opcja to nie tylko prestiż, ale także ukłon w stronę wszystkich partnerów, którzy będą mogli do siedziby firmy szybko i wygodnie dotrzeć. Czasem warto zrezygnować z dodatkowych metrów, aby cieszyć się dobrą lokalizacją.

Powierzchnia

Wielkość biura dla małej firmy i startupu powinna być dostosowana nie tylko do charakteru działalności, ale także ogólnie przyjętych norm i przepisów BHP. Przyjmuje się, że optymalny współczynnik powierzchni biura na osobę to od 6 do 15 mkw. Ta wartość obejmuje zarówno powierzchnię stanowisk pracy, jak i sal konferencyjnych, pomieszczeń socjalnych i korytarzy. Nawet jeśli firma optymalizuje koszty działalności, powinna pamiętać, że wielkość pomieszczenia, stan nasłonecznienia, temperatura wewnętrzna to decydujące czynniki wpływające na bezpieczeństwo i wydajność pracy. Przy wyborze pierwszego biura, warto także sprawdzić, czy dany budynek ma pewien potencjał na przyszłość. Gdy firma się rozwinie, zapewne będziemy potrzebować więcej powierzchni. Lepiej wynająć dodatkowe pokoje w znanym i sprawdzonym miejscu, niż na nowo szukać nowego biura.

Udogodnienia techniczne

Większość startupów to firmy z obszaru nowych technologii. Dla nich infrastruktura techniczna to rzecz kluczowa. Przed wynajmem warto sprawdzić, jak szybkim łączem internetowym dysponuje biurowiec, czy w budynku znajduje się klimatyzacja, winda lub czy Biuro jest w pełni wyposażone. To z pozoru rzeczy mniej istotne, ale jak się potem może okazać, ich brak może mieć dalekosiężne, wcale nie pozytywne, skutki (na przykład brak wyposażenia wygeneruje nam dodatkowe koszty).

Powierzchnia magazynowa

Wiele firm czy startupów już na początku swojej działalności potrzebuje magazynu. W tym zakresie eksperci wskazują na dwa rozwiązania. Biuro wraz z magazynem za miastem to z reguły opcja tańsza, ale też czasem z uwagi na dużą odległość od centrum, nieco kłopotliwa dla klientów. Większość firm jednak decyduje się na inne rozwiązanie, czyli małe biuro w centrum, a magazyn w jakimś kompleksie magazynowym na przedmieściach. To wybór nastawiony na dobrą komunikację, ponieważ do biura łatwo dojadą nasi klienci, a do magazynów łatwo dotrą samochody z towarem. Przy wyborze powierzchni magazynowej, zawsze warto sprawdzić aktualne oferty na jednym z serwisów zajmujących się pośrednictwem najmu nieruchomości komercyjnych, takich jak choćby www.magazyny24.net. Dzięki wyszukiwarce szybko znajdziemy najciekawsze oferty spełniające nasze kryteria. To także doskonałe narzędzie do porównania ofert i wyboru optymalnego rozwiązania.

Długość najmu

Zanim podpiszemy umowę, warto przemyśleć długość najmu. Reguła jest tutaj prosta, im dłuższy termin najmu, tym niż stawka najmu. Mniejsze firmy czy startupy to zawsze pomioty in statu nascendi, dlatego warto na ten aspektów zwrócić szczególną uwagę. Oczywiście każdy przedsiębiorca ma nadzieję, że mu się powiedzie, ale jednak zakładając własną działalność, zawsze trzeba liczyć się z porażką. Czasem lepiej nie ryzykować i wynająć biuro nieco drożej, ale bez zobowiązania wynajmu na długi czas.

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.