
Planujesz świadczyć usługi agroturystyczne? – sprawdź, gdzie znaleźć projekt odpowiedniego budynku
Jeżeli posiadamy działkę w spokojnej i urokliwej lokalizacji, może ona stać się doskonałym miejscem na agroturystykę. Wypoczynek w takich obiektach jest coraz chętniej wybierany przez turystów spragnionych ciszy i pięknych widoków. Wynajem pokoi może nam przynieść stały i całkiem pokaźny dochód, dlatego inwestycja w taką działalność na pewno jest godna uwagi. Aby jednak ten świetny pomysł nie zakończył się fiaskiem, warto dokonać wielu trafionych wyborów, w tym - wyboru odpowiedniego projektu.
Budynek agroturystyczny – dlaczego warto wybudować go od podstaw?
Marzymy o otwarciu własnej agroturystyki? Zdecydujmy się na wzniesienie obiektu na ten cel od podstaw. Dlaczego? - gdyż wtedy możemy świadomie dopasować swoje potrzeby i możliwości finansowe do rozmiaru planowanych usług. Będziemy mogli decydować o metrażu, liczbie pokoi, ilości kondygnacji, usytuowaniu względem stron świata i stylistyce budynku. Sami zadecydujemy o zastosowanych materiałach i rozwiązaniach konstrukcyjnych i unikniemy niespodziewanych kosztów, związanych z błędami budowlanymi i awariami, które mogą na nas czyhać w już wybudowanym obiekcie. Zdarza się, że gospodarze decydują się na adaptację stodoły czy spichlerza na cele agroturystyczne, jednakże koszty związane z przeróbkami są niekiedy współmierne z wybudowaniem nowego obiektu. Usługi agroturystyczne warto świadczyć przez cały rok, również zimą, zatem budynek musi być ogrzewany i spełniać odpowiednie normy związane z termoizolacją. Adaptacja stodoły czy innego, nie ogrzewanego budynku może okazać się bardzo trudna, czasochłonna i angażująca olbrzymie środki finansowe. Jeśli budynek jest wiekowy, dochodzi ryzyko wad konstrukcyjnych, które mogą nas zaskoczyć w późniejszym czasie. Nieco łatwiej będzie, jeśli nasze usługi planujemy świadczyć tylko latem, jednakże cały czas koszty poniesione na dostosowanie, mogą przewyższyć nasze plany i możliwości. Budowa obiektu od podstaw da nam gwarancję jakości, zapewniając spokój i bezpieczny przychód przez wiele lat.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem projektu?
Gdy podjęliśmy już decyzję budowy obiektu agroturystycznego, zastanówmy się nad jego wielkością. Jeśli jesteśmy posiadaczem gospodarstwa rolnego, to budując obiekt do pięciu pokoi, będziemy zwolnieni z podatku od świadczonych usług za wynajem. Za wynajem rozumie się udostępnienie lokali plus zapewnienie wyżywienia. Gdy nasze usługi będą poszerzone np. o naukę jazdy konnej lub gdy przeznaczymy na wynajem więcej niż pięć pokoi, to wtedy nasza działalność będzie podlegała opodatkowaniu. Zatem decydując się na projekt, wybierzmy odpowiednią dla siebie opcję (do pięciu pokoi lub więcej niż pięć pokoi). Co zrobić jednak, gdy urzekł nas projekt z sześcioma pokojami, a my planujemy opcję wynajmu pięciu pokoi? Wtedy, szósty pokój możemy przeznaczyć dla siebie, jako dla gospodarzy lub zaadaptować go na pomieszczenie pomocnicze (gospodarcze lub magazynowe). Druga kwestia, którą musimy rozważyć to sezonowość świadczonych usług. Jeśli nasza działka jest położona w bliskości ciekawych, zimowych szlaków lub wyciągów narciarskich, zdecydowanie warto świadczyć usługi przez cały rok. W innym przypadku możemy się skupić na wynajmie letniskowym. Oprócz pokoi gościnnych, budynek agroturystyczny możemy wyposażyć w salę kominkową, jadalnię, salę zabaw dla dzieci lub inne miejsce do wspólnego spędzania czasu. Nieodzownym elementem budynku będzie zapewne taras, który umożliwi relaks i spożywanie posiłków na łonie natury.
Gdzie znaleźć projekt budynku agroturystycznego?
W kolekcji MURATORA znajdziemy projekty o ciekawych rozwiązaniach funkcjonalnych i estetycznych, przeznaczone do wypoczynku letniego lub całorocznego. Na stronie https://projekty.muratordom.pl/uslugowe/agroturystyka83/ MURATOR przedstawia szereg propozycji, które cechują się dużą różnorodnością – zarówno pod kątem powierzchni użytkowej i liczby pokoi, jak i wyglądu czy układu wnętrz. Wybierając jeden spośród dostępnych projektów, wzniesiemy komfortowy i funkcjonalny obiekt dedykowany celom turystycznym. Estetycznie wykończony, z przytulnymi pokojami i ciekawą infrastrukturą - na pewno przyciągnie rzeszę turystów.
Agroturystyka to branża, która od lat cieszy się sporą popularnością. Pobyt w pokojach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego umożliwia skuteczny relaks oraz kontakt z naturą, tak pożądany w dzisiejszych czasach. Jeżeli chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, oferując noclegi turystom spragnionym spokoju i osiągając w ten sposób zyski – zdecydujmy się na budowę obiektu agroturystycznego. Sobie zagwarantujemy dodatkowy przychód i nowe znajomości, a turystom - komfortową bazę wakacyjną i miłe wspomnienia.
Zdjęcie: Projekt domu MG0248 - Przepiórka (rekreacyjny) z kolekcji MG Projekt
Tekst sponsorowany: MURATOR - nowoczesne projekty budynków mieszkalnych i usługowych - projekty.muratordom.pl
Zobacz również
-
9 stycznia 2023
Długopisy reklamowe z nadrukiem dla firm
9 stycznia 2023Za kulisami POS: Jak wykorzystać materiały POS w...
9 stycznia 2023Jakie wybrać obrazy do restauracji
9 stycznia 2023Obrazy do biura, lokalu restauracji i firmy – jak...
Popularne
-
11kwi
-
20kwi
-
26kwi
-
25maj
Kategorie
Wiadomości
Biznes Firma
Finanse
Kadry i Płace
Marketing
Praca
Prawo i Podatki