Szkolenie kaizen dla pracowników - na czym polega, jakie daje korzyści?

Filozofia kaizen jest to metoda mówiąca o tym, że konsekwentnie realizowane małe kroki mogą doprowadzić do sukcesu. Przy czym metoda kaizen wykorzystywana może być na różnych polach, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. A w jaki sposób może usprawnić funkcjonowanie w firmie? I jakie korzyści generują szkolenia kaizen dla pracowników?

Filozofia kaizen – na czym polega?

Kaizen jest to filozofia, która narodziła się w Japonii i dotyczy efektywnego sposobu zarządzania – sobą lub firmą. To dążenie to ciągłego doskonalenia się metodą małych kroków. Jej dwa główne elementy to ulepszanie oraz zmiana na lepsze nieustannie toczącego się procesu.

Jakie to generuje korzyści? Przede wszystkim wzmacnia zaangażowanie pracowników, ponieważ zasady tej metody wprowadza się już od najniższych struktur przedsiębiorstwa. Pozwala na eliminację marnotrawstw oraz usprawnienie miejsca pracy przy jednoczesnej eliminacji zbyt ciężkich do wykonania zadań poprzez ich optymalizację.

Podsumowując, kaizen to proces ciągłego doskonalenia wykorzystany na szkoleniach firmy cgrowth.pl, które prowadzone są zarówno w mniejszych, jak i większych przedsiębiorstwach. A dlaczego skorzystanie z takich warsztatów może przynosić oczekiwane efekty napiszemy za chwilę.

Standaryzacja pracy metodą kaizen 5S

Ważnym elementem filozofii kaizen jest organizacja miejsca pracy metodą 5S. Oznacza to 5 kroków:

  1. Selekcja – oddzielenie sprzętów potrzebnych i niepotrzebnych w miejscu pracy.
  2. Systematyka – określenie, gdzie powinny znajdować się narzędzia niezbędne w codziennej pracy.
  3. Sprzątanie – oczyszczanie miejsca pracy w celu utrzymania efektywności i standardów.
  4. Standaryzacja – wprowadzenie nawyków.
  5. Samodoskonalenie – przestrzeganie ustalonych standardów.

Trzeba podkreślić, że 5S nie polega jedynie na robieniu porządków na swoim stanowisku. Technika ta zmusza do zastanowienia się, w jakich warunkach praca przebiegałaby najefektywniej, bez przeszkód, jakie narzędzia są do tego potrzebne. Dzięki temu nie tylko zwiększą się produktywność, mającą przełożenie na rentowność firmy, ale także poprawia się bezpieczeństwo.

Szkolenia dla pracowników lean kaizen

Teoretycznie wszystko wydaję się proste: należałoby w firmie wprowadzić określone standardy, które następnie można by ciągle doskonalić, aby wszystkie procesy przebiegały sprawniej, nie generowały nowych problemów. W praktyce jednak trudno jest te zasady przełożyć na własną działalność. I w tym mogą pomóc szkolenia.

Podczas takich warsztatów analizowana jest sytuacja konkretnej firmy, przedstawione są możliwe sposoby na wytyczenie nowych kierunków pracy. Co istotne, nie odbywa się to wyłącznie na szczeblu kierowniczym – zaangażować należy także pozostałych pracowników, ponieważ to oni w głównej mierze odpowiadają za efektywność procesów.

Na takich szkoleniach przedstawiany jest sposób wdrożenia metody kaizen oraz wyszczególniane są błędy, jakie mogą się w tym czasie pojawić. I co istotne, pokazywane jest w jaki sposób nadzorować przebieg wprowadzenia zmian i jak wyciągać wnioski.

 

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.