Wynajem długoterminowy samochodu. Jakie są koszty oraz warunki wynajmu auta?

Coraz więcej firm decyduje się na długoterminowy wynajem samochodu, o którym często mówi się jako o alternatywie do leasingu. A na czym to polega? I kiedy opłaca się z tego korzystać? Przedstawiamy jak sprawdzić szacunkowe koszty wynajmu auta na kilka miesięcy, rok.

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?

Wypożyczalnie samochodów dzielą swoje usługi na wynajem krótko-, średnio- i długoterminowy. W pierwszym przypadku mowa jest o udostępnieniu auta na kilka dni, tygodni, zwykle na nie dłużej niż miesiąc. W przypadku dłuższego terminu, np. kilkumiesięcznego, wypożyczalnie oferują wynajem średnioterminowy. Zwykle jest on korzystniejszy cenowo, gdyż w tym przypadku zasada jest prosta – im dłużej użytkujesz pojazd, tym mniej zapłacisz za dzień.

Natomiast wynajem długoterminowy dotyczy sytuacji, w której korzystasz z samochodu co najmniej rok, najczęściej do pięciu lat. W praktyce jest to leasing operacyjny z bardzo wysokim wykupem. Po zakończeniu umowy pojazd można zwrócić do wypożyczalni lub go wykupić. To drugie jest zwykle nieopłacalne, a dlaczego omówimy przy okazji porównania tej formy wykupu z klasycznym leasingiem.

Co jeszcze wiąże się z wynajmem długoterminowym? W czasie trwania umowy nie musisz się martwić o nic więcej, niż regularne płacenie za tę usługę. To na firmie wypożyczającej ciąży obowiązek serwisowania auta, pokrywa też koszty wszystkich szkód, jakie zostały wyrządzone, a na czas napraw dostarcza samochód zastępczy. Ponadto zajmuje się okresowym przeglądem technicznym oraz opłacaniem ubezpieczenia.

Brzmi to bardzo dobrze, ale czy się opłaca? Sprawdzamy.

Jakie są warunki i koszty długoterminowego najmu auta?

Wynajem długoterminowy samochodu i jego koszty wstępnie oszacujesz na totalmoney.pl, wystarczy określić maksymalną wysokość raty oraz roczny limit kilometrów, a także okres trwania umowy, by uzyskać listę adekwatnych wyników. Co istotne, w ofertach tych brak jest opłaty wstępnej, za to dostępny jest pakiet serwisowy oraz ubezpieczenie.

W trakcie użytkowania auta opłacasz tzw. abonament samochodowy, który można przyrównać do miesięcznego czynszu. Nie musisz martwić się o serwisowanie czy chociażby wymianę opon. Przy czym trzeba pamiętać o tym, że wypożyczalnia narzuca zazwyczaj roczny limit kilometrów. Im jest on wyższy, tym rośnie cena najmu. A jeśli go przekroczysz, musisz dopłacić za każdy kolejny kilometr.

Ponadto niektóre firmy wymagają posiadania wkładu własnego, trzeba więc o to dopytać już na początku prezentowania oferty. Ważne jest też, aby w umowie nie znajdował się zapis o możliwości zmiany wysokości abonamentu. Ciekawostką jest, że w wielu przypadkach autem nie można przewozić zwierząt, zabronione jest palenie papierosów.

Wynajem długoterminowy a leasing

Wynajem długoterminowy często porównywany jest do leasingu. A czym się różnią te dwie formy użytkowania auta? W przypadku wynajmu opłacasz niższą ratę, ponieważ obejmuje ona jedynie użytkowanie samochodu oraz utratę jego wartości. W przypadku leasingu spłacasz także kapitał.

Co to oznacza? W momencie zakończenia umowy o wynajem długoterminowy, masz możliwość wykupu pojazdu, lecz za dużo wyższą kwotę, co zwykle jest nieopłacalne. W przypadku klasycznego leasingu wykup odbywa się na znacznie korzystniejszych warunkach, ale wcześniej płacone raty są wyższe.

Komu zatem będzie opłacał się wynajem długoterminowy? Przede wszystkim tym przedsiębiorcom, którzy nie chcą inwestować w tworzenie własnej floty lub z różnych przyczyn muszą często wymieniać pojazdy. Coraz chętniej decydują się na to również osoby prywatne.

 

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.