Transport ponadgabarytowy – co jest ważne w transporcie ładunków ponadnormatywnych?

Czym jest transport ponadgabarytowy? Jakie towary obejmuje? Jak się do niego przygotować? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? To ważne pytania, jeśli mamy do przewiezienia ładunek o ponadnormatywnych wymiarach. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy to inaczej transport towarów o wymiarach przekraczających określone w prawie normy dla pojazdów poruszających się po drogach. A jakie to normy?

Otóż o transporcie ponadgabarytowym, o którym więcej można się dowiedzieć na stronie www.fracht.pl/oferta/rodzaj/transport-ponadgabarytowy/, mówimy wtedy, kiedy obejmuje on ładunki o szerokości przekraczającej dwa i pół metra, wysokości ponad czterech metrów, masie przekraczającej czterdzieści dwie tony i długości większej niż szesnaście i pół metra, jeśli pojazd jest wyposażony w naczepę lub osiemnaście i pół w przypadku przewozu za pomocą przyczepy.

Na transport ponadnormatywny trzeba uzyskać specjalne pozwolenie, które uzależnione jest od złożenia odpowiedniego wniosku. Nie każda droga jest dostosowana do tego typu transportu, dlatego dużą rolę odgrywa tu transport mieszany, na przykład morski i rzeczny.

Jakie ładunki obejmuje transport ponadgabarytowy? Najczęściej przewozi się ciężki sprzęt budowlany, górniczy czy drogowy, maszyny rolnicze, różnego rodzaju zbiorniki, stalowe konstrukcje, elementy infrastruktury, takie jak wieże i przęsła mostów, różnorakie urządzenia przemysłowe i linie produkcyjne, jachty czy samoloty.

 

Jak się przygotować do przewozu towarów ponadgabarytowych?

Żeby cała operacja przebiegła bezproblemowo trzeba dobrać do ładunku odpowiedni pojazd i naczepę (o czym więcej za chwilę), ale też szczegółowo określić trasę przewozu. Nie można tutaj pozostawić sobie swobody, bowiem ładunek ponadnormatywny ma swoje wymagania, inne niż w przypadku ładunków standardowych.

Może się na przykład okazać, że na jakimś odcinku drogi występują ograniczenia w możliwości przejazdu dla pojazdów wiozących taki właśnie ładunek. Chodzi tu chociażby o to, że na niektóre drogi dopuszczane są jedynie pojazdy o określonej sile nacisku na jezdnię, natomiast pojazd wiozący ładunek o większych gabarytach może te dopuszczalne parametry przekraczać.

Inny problem stanowią na przykład tunele o niższej wysokości niż obładowany takim towarem pojazd. Z tych właśnie przyczyn trasy należy planować wcześniej, by ograniczyć możliwość objazdów i przestojów.

 

Jak przewozić ładunki ponadnormatywne?

W przypadku ładunku o ponadnormatywnych gabarytach załadunek i rozładunek nastręczają oczywiście więcej problemów niż wtedy, gdy mamy do czynienia ze standardowym transportem. Tutaj korzysta się w tym celu z niskopodwoziowych naczep zaopatrzonych w specjalnie do tego celu przeznaczone rampy najazdowe. Poszczególne rodzaje naczep różnią się od siebie ładownością – ta zaś musi być odpowiednio dobrana do ciężaru ładunku.

Kiedy mamy do czynienia z jakimkolwiek transportem, trzeba też naturalnie przede wszystkim zatroszczyć się o bezpieczeństwo przewożonego towaru. Najlepiej więc wybrać pojazd wyposażony w dodatkowe uchwyty, które pomogą zabezpieczyć towar. Istnieją zresztą naczepy odpowiednio dostosowane na przykład do przewozu konkretnych maszyn – te mają odpowiednio rozmieszczone otwory.

Ładunek musi być zabezpieczony, by się nie zsuwał, ale ważne jest też oczywiście, aby jego elementy nie wystawały poza pojazd – jeśli jednak tak się stanie (bo nie zawsze da się tego uniknąć), trzeba go odpowiednio oznaczyć.

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.