Outsourcing BHP. Czy warto?

Kwestie BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy, odgrywają ważną rolę w większości przedsiębiorstw. Każdy chce przecież pracować w taki sposób, by nie narażać swojego i innych ludzi zdrowia i życia. Polskie prawo pracy przewiduje wysokie kary, a w skrajnych przypadkach nawet odpowiedzialność karną dla wszystkich podmiotów, które nie przestrzegają przepisów BHP i nie zapewniają swoim pracownikom szkoleń oraz odpowiednich warunków dot. bezpieczeństwa i higieny pracy. Ze względu na powagę szkoleń BHP, wiele podmiotu zastanawia się, czy do ich przeprowadzania wynająć firmę zewnętrzną firmę, czy zatrudnić osobnego specjalistę, pracującego na pełny etat. Czy na to pytanie istnieje najlepsza odpowiedź?

 

Czym jest outsourcing

 

Według jednej z definicji outsourcing to:

wydzielanie procesów biznesowych w przedsiębiorstwie i zlecanie ich zewnętrznym firmom, które są w stanie wykonywać dane procesy efektywniej.

Innymi słowy, outsourcing to po prostu zlecanie pewnych czynności firmom zewnętrznym, bez konieczności wykonywania tych czynności własnymi zasobami. Może to być np. sprzątanie biura, usługi prawnicze, usługi księgowe, usługi informatyczne, call centre, praca na danych, ale także Outsourcing szkoleń BHP. Czy to możliwe?

Szkolenia BHP są jednym z zadań, które z powodzeniem można zlecać firmom zewnętrznym, czyli outsourcować. Polscy przedsiębiorcy podają 3 główne powody, dla których jest to skuteczne

SZKOLENIE ZEWNĘTRZNE JEST ZAWSZE BARDZIEJ OBIEKTYWNE

Zatrudnienie specjalisty ds. BHP na etat i powierzanie mu przeprowadzania szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nadzoru nad zagrożeniami wynikającymi z danych stanowisk rodzi ryzyko jego “zależności” od firmy. Pracownicy przyzwyczajają się przecież do danych warunków pracy, a czasami wręcz mogą chcieć tuszować pewne nieprawidłowości i “zamiatać je pod dywan” z narażeniem ludzkiego zdrowia. Firmy, które dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników, często wybierają firmy zewnętrzne, żeby w kwestiach bezpieczeństwa nie występowała relacja pracownik-firma.

SZKOLENIE ZEWNĘTRZNE CZĘSTO JEST BARDZIEJ OPŁACALNE

Zatrudnienie specjalisty ds. bezpieczeństwa to niemały wydatek, a co najważniejsze - jest to wydatek stały. Nie zawsze jednak jest potrzeba przeprowadzenia szkolenia, dlatego outsourcing może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie firmowego budżetu. Firmę można przecież wynająć w dowolnym momencie, bez konieczności stałej formy współpracy.

SZKOLENIE ZEWNĘTRZNE JEST BARDZIEJ EFEKTYWNE

Wyobraź sobie, że firma ma kilka oddziałów w różnych miastach i jednego specjalistę ds. bezpieczeństwa w centrali. Trudno jest w takich warunkach zapewnić efektywne reagowanie na nagłe potrzeby z zakresu BHP - zarówno jeśli chodzi o przeprowadzenie szkoleń, jak i bieżące incydenty z zakresu bezpieczeństwa. Warto też zauważyć, że firmy zewnętrzne posiadają specjalistów o szerokim spektrum doświadczenia, a ich wiedza często, w przeciwieństwie do specjalistów zatrudnionych w jednym przedsiębiorstwie, jest dużo szersza np. w kontekście częstych zmian przepisów.

Reasumując: outsourcing BHP jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich firm, które cenią sobie nowoczesne rozwiązania i elastyczność. Warto przyjrzeć się usługom takich firm jak wrocławski https://controlbhp.pl/

 

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.