Kredyt czy emisja obligacji korporacyjnych? W jaki sposób pozyskać fundusze dla firmy?

Jeśli myślisz o pozyskaniu dodatkowych funduszy na rozwój swojej firmy, możesz skorzystać z dwóch popularnych rozwiązań – zaciągnięcia kredytu lub emisji obligacji korporacyjnych. Co się będzie bardziej opłacać? Sprawdzimy to.

Jak pozyskać fundusze dla firmy?

Firmy, które chcą pozyskać dodatkowy kapitał na dalszy rozwój, często muszą szukać finansowania na zewnątrz. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest skierowanie się do banku z wnioskiem o udzieleniu kredytu. Trzeba jednak wiedzieć, że szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji nie będzie mieć każde przedsiębiorstw. Banki zwykle wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, konieczne jest wykazanie swojej sytuacji finansowej. O zdolności kredytowej decydować może również… branża, w której firma działa. Niektóre z nich są w ocenie banków zbyt ryzykowne. Także małe lub nowopowstałe przedsiębiorstwa nie są wiarygodnymi klientami.

Obligacje korporacyjne są bardziej dostępne. To, czy kapitał zostanie pozyskany, zależy głównie od inwestorów, którzy mogą zauważyć potencjał nawet w projekcie, który jest na wczesnym etapie rozwoju. Trzeba tylko spełnić jeden warunek – emisja papierów wartościowych jest możliwa wyłącznie przez spółki akcyjne, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obligacje korporacyjne czy kredyt - wybór ułatwi bestcapital.pl. Jest to Autoryzowany Doradca Catalyst, który został zatwierdzony przez Giełdę Papierów Wartościowych. Na podstawie danych finansowych firmy oceni, czy emisja papierów dłużnych będzie opłacalna oraz jakie są szanse na powodzenie inwestycji.

Jaki jest cel finansowania?

Trzeba też zdawać sobie sprawę z ograniczeń, jakie nakłada zaciągnięcie kredytu firmowego. Bank wymaga, aby przedsiębiorstwo dokładnie określiło cel, na jaki środki będą wydatkowe. Co więcej, firma musi się z tego rozliczyć, nie może „przełożyć” pieniędzy na inny projekt, jeśli okaże się to bardziej korzystne.

Natomiast w przypadku obligacji korporacyjnych, spółka pozyskanym kapitałem sama dysponuje. Nie musi określać w dokumentach emisyjnych, w jaki dokładnie sposób chce rozporządzać środkami, inwestor nie interesuje się też tym, co się z nimi dzieje po wykupie obligacji – to, co dla niego jest istotne, to regularna wypłata odsetek.

Koszty pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa

Najważniejszym kosztem, zarówno w przypadku kredytu, jak i obligacji korporacyjnych, będą odsetki wynikające z oprocentowania. Gdy firma zwróci się o kredyt, to bank na podstawie jej zdolności kredytowej oszacuje ryzyko i określi wysokość oprocentowania. Ponadto konieczne będzie opłacenie opłat za rozpatrzeniu wniosku oraz prowizji. Jeśli bank będzie wymagać ubezpieczenia, to również wejdzie ono do łącznej sumy kosztów. Tutaj warto jeszcze zaznaczyć, że potem kredytobiorca musi regularnie, co miesiąc, spłacać raty kapitałowo-odsetkowe, co może powodować problemy z płynnością finansową.

Koszty związane z obligacjami korporacyjnymi są nieco bardziej skomplikowane, ponieważ zależą od… samego emitenta. To on określa wysokość oprocentowania, choć musi uwzględnić wiele czynników, takich jak własne wyniki finansowe, prognozy, rating. W tym pomóc mu może jeden z autoryzowanych doradców. Lecz do tego trzeba jeszcze uwzględnić opłaty związane z przeprowadzeniem emisji etc.

W praktyce więc koszty obu sposobów pozyskiwania funduszy są podobne. Papiery dłużne mają jednak tę zaletę, że emitent spłaca kapitał dopiero gdy minie termin wykupu, a w międzyczasie wypłaca jedynie odsetki. Dzięki temu nie obciąża budżetu w trakcie realizacji projektu.

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.