
Stypendia na zagraniczne wyjazdy studentów bez podatku? Tak, ale nie zawsze
Stypendia uzyskiwane przez studentów są ich przychodem. Co do zasady nie podlegają zwolnieniom z opodatkowania, z jednym wyjątkiem – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 11 sierpnia 2015 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia mogą korzystać stypendia wypłacane w ramach programu ERASMUS+.
Podstawy prawne zwolnienia z opodatkowania i zaniechania poboru podatku
Z przepisów zawartych w ustawie o PIT (art. 21 ust. 1 pkt 23a) wynika, iż przychody uzyskane na skutek dofinansowania wypłacanego przez uczelnię w ramach programu ERASMUS+ są zwolnione z opodatkowania do wysokości diety.
Wspomniane we wstępie Rozporządzenie Ministra z 11 sierpnia 2015 r. w § 1 wprowadza zaniechanie poboru podatku od osób fizycznych od dochodów osób fizycznych z tytułu stypendiów na wyjazdy zagraniczne otrzymywanych w ramach programu „Erasmus+”, w części przekraczającej dochody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Warunkiem zastosowania tego przepisu jest:
- możliwość uznania wypłaconych kwot za stypendium;
- związek wypłaconego stypendium z wyjazdem zagranicznym;
- otrzymanie stypendium w ramach programu „Erasmus +”
- uzyskanie przez podatnika dochodu (stypendium) od 1.01.2015 r. do 31.12.2016 r.
Przepisy te dotyczą przychodów ze stypendiów przyznanych do końca grudnia 2016 r (§ 2 Rozporządzenia).
Które stypendia zwolnione z podatku?
Warunkiem zaniechania poboru podatku jest m.in. otrzymanie stypendium w ramach programu ERASMUS+. Środki na ten cel przyznaje Komisja Europejska. Poprzez agencje narodowe (w Polsce – Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji), ostatecznie trafiają do uczelni wyższych, czyli beneficjentów programu. Uczelnie zaś, przyznają środki studentom.
Gdyby uczelnia chciała wypłacać takie stypendia z własnych środków (a nie ze środków przekazanych przez agencję narodową), przychody te nie będą objęte zaniechaniem poboru podatków. Mogą jednak korzystać ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o PIT.
Zobacz również
-
24 października 2016
Pełna księgowość, jak znaleźć biuro?
24 października 2016Wprowadzenie białej listy podatników VAT odbije się...
24 października 2016W 2020 roku małe i średnie firmy muszą liczyć się...
24 października 2016Od 2020 roku prawo będzie bardziej przyjazne dla...
Popularne
-
11kwi
-
20kwi
-
26kwi
-
25maj
Kategorie
Wiadomości
Biznes Firma
Finanse
Kadry i Płace
Marketing
Praca
Prawo i Podatki