Dlaczego warto wybierać profesjonalną chemię do sprzątania?

Wymagania odnośnie utrzymania odpowiedniego poziomu czystości w ostatnich kilku latach znacznie wzrosły. Obecnie, niezależenie czy jest to HoReCa, branża przemysłowa czy firmy i instytucje publiczne, wysoki poziom higieny jest kluczową kwestią jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie obiektu oraz bezpieczeństwo pracowników, gości i klientów. Z tego względu, używanie ogólnodostępnych, gospodarczych środków czystości nie jest już wystarczające. Oprócz profesjonalnej chemii do sprzątania w firmie należy również zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt do sprzątania oraz zapoznać się z zasadami, kolejnością sprzątania i wymaganiami w danej branży.

Chemia profesjonalna dedykowana do powierzchni.

Chemia profesjonalna w dużej mierze, różni się od chemii ogólnodostępnej (gospodarczej) specjalistycznym i specyficznym zastosowaniem. Każdy profesjonalny środek czystości jest przeznaczony do innej powierzchni. Dla przykładu, w ofercie profesjonalnej chemii do sprzątania w firmach znaleźć można: środki do czyszczenia drewna, ekranów LCD, sanitariatów; płyny do posadzek wodoodpornych, ceramicznych, kamiennych, chemię do prania dywanów i wykładzin czy środki do dezynfekcji blatów kuchennych.

Co dzieje się, gdy używamy środków czystości niezgodnie z ich przeznaczeniem lub traktujemy je jako środki uniwersalne?

Po pierwsze, niszczymy daną powierzchnię. Jako że sprzątanie w obiektach, firmach czy instytucjach odbywa się częściej, a powierzchnie są dużo bardziej eksploatowane, jest większe ryzyko zniszczenia blatu, podłogi czy mebli. Zawarte w specjalistycznych płynach i środkach substancje mogą negatywnie wpływać na trwałość materiału; oczywiście  nie zawsze jest to widoczne od razu.

Po drugie, w takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie dokładnie i odpowiednio wyczyścić danego miejsca i narażamy je na szybsze ponowne zabrudzenie się. Dlaczego? Odpowiedź wydaje się prosta, jednak nieoczywista dla wszystkich. Brud osadza się w różnych powierzchniach na różny sposób – czasem osadza się tylko na powierzchni, czasem wchłania się w głębsze struktury materiału. Wykorzystanie nieodpowiedniego środka nie gwarantuje więc całkowitego usunięcia brudu. Co więcej, profesjonalne środki czystości tworzą powłoki ochronne chroniące przed szybkim ponownym pojawianiem się brudu; powłoka nie zadziała jeśli nieodpowiednio użyjemy preparatu.

Preparaty chemii profesjonalnej nie tylko myją, ale dezynfekują, chronią, a nawet konserwują powierzchnie. Dzieje się tak dzięki dodatkowym substancjom, które zawierają się w składzie produktów. Jedną z nich są polimery, które skutecznie wypełniają powstałe wcześniej na powierzchni rysy, zabezpieczając je przed zbieraniem się w nich brudu.

 

Na jakie produkty do sprzątania się zdecydować?

Czyszczenie podłóg.

Do czyszczenia podłóg najczęściej polecane są produkty marki Diversey z linii profesjonalnej Taski oraz Pro Formula. Do mycia i konserwacji podłóg wodoodpornych wykorzystuje się profesjonalny i jeden z najwydajniejszych preparat Taski Jontec 300 (dostępny również w baniaku o pojemności 200L). Do mycia podłóg ceramicznych potrzebny jest preparat o neutralnym odczynie pH, jak np. Taski Jontec Ceramica, który jest bezpieczny dla podłóg ceramicznych i zapewnia szybkie schnięcie. Do czyszczenia i prania wykładzin sprawdzi się natomiast Taski Tapi Shampoo lub Taski Tapi Extract. Podobnymi odpowiednikami będą płyny z linii Pro Formula, takie jak Cif Proffesional Wood Floor Cleaner lub Cif Brilliance Ocean.

 

Mycie szyb i luster.

Środki do mycia szyb i luster muszą być wydajne i nie powinny pozostawiać smug. W wielu obiektach takich jak hotele, restauracje czy biura oszklone są bardzo duże powierzchnie; zakup ogólnodostępnych, średnio 2 razy mniej wydajnych płynów zupełnie się nie opłaci. Płyny do mycia szyb i powierzchni szklanych z oferty profesjonalnej to przede wszystkim Suma Rapid D6 oraz nieco tańszy odpowiednik Cif Professional Window and Mulisurface Cleaner. Wszystkie tego typu produkty dostępne są zarówno w mniejszych butelkach za spryskiwaczem oraz w większych baniakach, z których można przelewać płyn.

Czyszczenie i konserwacja mebli.

Profesjonalne środki czyszczące do mebli powinny być w stanie nie tylko dokładnie zebrać kurz, ale także doczyścić problematyczne zabrudzenia np. te zaschnięte lub tłuste. Profesjonalne produkty do czyszczenia mebli są oparte na technologii O.N.T., która efektywnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jednym z tego typu produktów z linii Diversey jest Room Care R4, który czyści, poleruje i pielęgnuje jednocześnie, co jest rzadkością w przypadku zwykłych preparatów do mebli i powierzchni drewnianych.
Czystość w kuchni.
Środków do mycia powierzchni w kuchni jest bardzo dużo. Co najważniejsze, tego typu środki muszą mieć certyfikaty potwierdzające bezpieczny kontakt z żywnością.  Utrzymanie higieny w kuchni jest wielopoziomowe, nie wystarczy zakup jednego mleczka do czyszczenia kuchni oraz preparatu do mycia naczyń. Oprócz tego należy zainwestować w preparaty odtłuszczające (Suma Extend D3), preparaty do usuwania kamienia Suma Calc D5, płyn do czyszczenia stali Suma Inox Classic D7 czy też tabletki dezynfekcyjne, preparaty do mycia mroźni, preparaty do płukania naczyń oraz dezynfekanty.

Sanitariaty.

Pomieszczenia sanitarne są miejscami niezwykle narażonymi na powstawanie i gromadzenie się bakterii i drobnoustrojów. Preparaty do higieny łazienki powinny więc posiadać właściwości nie tylko czyszczące ale również dezynfekujące. Najwygodniej przeprowadzać czyszczenie przy pomocy preparatów w sprayu, takich jak: Room Care R9, czyli kwasowy płyn do czyszczenia łazienek, polecany przede wszystkim w hotelach lub czyszcząco-dezynfekujący Domestos Taski Sani. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w dobrej jakości mleczka do czyszczenia łazienek, kostki myjące do pisuarów oraz dobry płyn do szyb, oraz preparat do mycia.

Najważniejsze zasady dotyczące procesu sprzątania w obiektach, firmach, instytucjach:

  • Sprzątanie, czyszczenie, musi odbywać się w rękawicach ochronnych.
  • Należy sprawdzić stan techniczny narzędzi wykorzystywanych podczas sprzątania obiektu oraz daty ważności środków czystości.
  • Sprzątanie powinno odbywać się z góry na dół.
  • Osoba sprzątająca powinna mieć odpowiedni strój.

 

Gdzie kupować profesjonalną chemię?

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się zamawianie profesjonalnej chemii do sprzątania poprzez sklepy internetowe. Wielu dystrybutorów oferuje szybki dowóz produktów oraz często niższą cenę. Wybierając produkty i narzędzia do sprzątania w sklepie internetowym, mamy dostęp do całego asortymentu. Co więcej, często w okolicy naszej firmy nie działa żaden punkt dystrybucyjny, z którego mielibyśmy możliwość zamawiania potrzebnej chemii.  Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź sklep.cleanway.pl

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.