Podział i zastosowanie taśm klejących – czym ten artykuł klejący wyróżnia się na tle innych?

Taśmy klejące od jakiegoś czasu na stałe goszczą w domu każdego z nas. Brak takiego asortymentu jest na równi z brakiem jedzenia w lodówce, a przypomnienie o jego kupnie widnieje na liście zakupów tuż po zorientowaniu się o konieczności uzupełnienia stanu. Nie da się ukryć, że przez nieustanną obecność takich artykułów w naszych domach, są one kojarzone wyłącznie z błahymi czynnościami. Nic bardziej mylnego.

Taśmy, w zależności od rodzaju posiadają wszechstronne zastosowania, które niejednokrotnie mogą okazać się bardzo wymagające. Poniżej postaramy się przedstawić, jaką rolę artykuły te pełnią w różnych branżach, kierując się głównie samym rodzajem.

Gdzie przydają się taśmy jednostronnie klejące?

Klej na nośniku z jednej strony może kojarzyć się wyłącznie z pakowaniem przedmiotów do wysyłki. Wrzucenie do kartonu, a następnie zaklejenie go taśmą to całkiem popularne zjawisko zarówno wśród osób prywatnych, jak i sklepów internetowych. Do tego celu najlepiej skorzystać z taśm pakowych bądź foliowych. Nie dysponują może nadmiernymi właściwościami, jednak okażą się odporne na działanie wody i nie odkleją w czasie transportu.

Wbrew pozorom, niektóre odmiany taśm jednostronnie klejących posiadają znacznie więcej ciekawych zastosowań. Mowa chociażby o taśmach foliowych czy strappingowych. Zastosowanie nośnika w postaci folii polipropylenowej wraz z klejem kauczukowym to gwarancja ochrony. Takich taśm używa się więc do obklejania krawędzi mebli bądź nawet urządzeń elektronicznych w transporcie. Dodatkowo, ważną rolę pełnią również jednostronnie klejące taśmy BHP. Zazwyczaj, służą one do klejenia nimi schodów, co ma zagwarantować właściwości antypoślizgowe.

Nie da się ukryć, że taśmy zaobserwujemy również w budownictwie. Mowa chociażby o odmianach dekarskich, będących w stanie zakleić dziury w membranie dachowej. Dodatkowo, taśmy piankowe sprawdzą się doskonale w roli uszczelniaczy, a popularne taśmy duct-tape będą niezastąpione w kontekście wykonywania wszelakich napraw.

Zastosowanie taśm dwustronnie klejących

To właśnie taśmy dwustronnie klejące mogą kojarzyć się w większości z przemysłem i fachowym przeznaczeniem. Nie do końca jednak tak jest, co postaramy się udowodnić poniżej. Artykuły te pełnią niezwykle ważną rolę i nie ma co temu absolutnie zaprzeczać. Jest ich jednak znacznie mniej pod względem różnorodności rodzajów.

Pierwszym typem taśmy dwustronnej jest odmiana akrylowa. Na jej temat wiadomo tyle, że jest to jedna z najmocniej klejących taśm. Siła jej klejenia może zastąpić nity czy gwoździe, a dodatkowo jest w stanie łączyć się z wieloma powierzchniami. Innym przykładem są taśmy foliowe montażowe. Jak sama nazwa mówi, służą one do montażu. Poliestrowy nośnik nie jest jednak w stanie zapewnić dużej wytrzymałości, więc artykuły te sprawdzają się najczęściej w branży poligraficznej i reklamowej. Stosunkowo dużą siłę klejenia mają taśmy transferowe. Mogą posłużyć do łączenia nietypowych powierzchni jak chociażby skóra czy pleksi. Ostatnim, ciekawym artykułem jest dwustronna taśma piankowa. Przeznacza się ją głównie do uszczelniania bądź likwidowania drgań w różnorodnych miejscach.

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.