5 porad dla początkujących sklepów internetowych opartych na dropshippingu

Wielu nowych właścicieli sklepów internetowych rozważa dropshipping jako swój model biznesowy. Nie ma nic w tym dziwnego, gdyż dropshipping jest bardzo łatwy do rozpoczęcia, wiąże się z niskimi kosztami, jeszcze niższym ryzykiem i może być wysoce zautomatyzowany. Według Google Trend w Polsce zainteresowanie tym tematem wzrasta już od 2009 roku. Temat jest jednak wciąż mało znany i traktowany po macoszemu. Przywykło się uważać, że dropshipping to model biznesowy dla początkujących przedsiębiorców, a doświadczeni sprzedawcy z niego nie korzystają. Zapominamy jednak o wielkich serwisach, które zaczynały na dropshippingu a dzisiaj są wielkimi potentatami, i sami takie usługi świadczą, jak np. AliDropship.

Mimo, że w stosunku do zakładania nowego sklepu online założenie sklepu dropshippingowego może wydawać się łatwe to jednak ma swoich kilka niuansów, o których warto pamiętać. Mogą być one warte zaznaczenia zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców.

I. Dokładnie dobierz dostawcę usług dropshippingowych

W dzisiejszej erze e-commerce dostawców, dystrybutorów i hurtowników oferujących system dropshippingowy jest naprawdę dużo. Wybranie tego, który najlepiej odpowiada naszym preferencją to nie lada sztuka i zadanie zniechęcające same w sobie. Istnieją jednak dwa podstawowe kroki, które ten proces ułatwią (niestety tylko trochę).

  1. Przeprowadź audyt dostawców usług dropshippingowych. Na tym etapie sprawdź wszystkie informacje, takie jak opinie o dostawcy czy zakres oferowanego asortymentu. Audyt pozwoli Ci ocenić jakość i wiarygodność dostawców.

  2. Ogranicz listę dostawców usług dropshippingowych. Można to zrobić poprzez stworzenie tabeli porównawczej z podanymi najważniejszymi detalami danego usługodawcy i przez eliminowanie kolejnych pozycji.

Punkty te nie są niczym odkrywczym. Chodzi jedynie o rzetelne, metodyczne i oparte na faktach wybranie najlepszego dropshippingu. Tak, aby nie sugerować się hasłami reklamowymi czy atrakcyjnym layoutem strony internetowej dystrybutora.

II. Skup się na marketingu

Obecnie praktycznie wszystkie platformy dropshippingowe są już całkowicie zautomatyzowane. Więc nie musisz poświęcać swojego czas na te elementy co w normalnym sklepie. Możesz skupić się na samej sprzedaży i marketingu. To jest właśnie Twoja przewaga. Czas na indywidualne podejście, zaprojektowanie swojeg logo, bannerów, stworzenie angażującej treści. Co więcej, będziesz miał czas nie tylko na uprawianie marketingu, ale również na uczelnie się marketingu, przez co może on być coraz lepszy i stale zostawiać w tyle konkurencję. W przypadku prowadzenia klasycznego sklepu internetowego, gdzie musiał byś zadbać o logistykę, magazyn i sam produkt miałbyś ograniczoną ilość czasu nawet na sen, a co dopiero marketing.

III. Unikaj sprzedawania towarów z małą marżą.

Nie łudź się, prowadząc sklep internetowy w modelu dropshippingu nie pozyskasz klientów niskimi cenami. Chyba, że chcesz szybko zakończyć swój biznes. Niektórzy dystrybutorzy mogą oferować naprawdę niskie ceny, ale nigdy nie będą one tak niskie jak dla klasycznego sklepu (z hurtowni). Niskie ceny nie są atutem dropshippingu. Twoja marża musi być duża, tak aby prowadzenie sklepu było opłacalne. Ten fakt już w pewien sposób definiuje określone metody budowania wizerunku. Jako sklep ekskluzywny lub jako sklep prowadzony przez znawców. Przy tego typu modelach komunikacji wysokie cele nie rażą. Pamiętaj, że nie musisz też decydować się na wszystkie produkty dystrybutora. Nie wszystkie muszą Ci się opłacać.

IV. Upewnij się czy strona Twojego sklepu internetowego jest reprezentatywna

To jest prawdopodobnie jedna z najważniejszych porad, o której należy pamiętać decydując się na dropshipping. Dobra strona internetowa to podstawa tego o czym pisałem w punkcie drugim. Nie można robić dobrego marketingu bez dobrej strony. Co z tego, że ściągniemy klienta na stronę, jeśli on szybko ją opuści. Strona powinna przykuwać wzrok ale jednocześnie być łatwa i domyślna w obsłudze. Powinna dobrze działać na urządzeniach mobilnych i mieć dobrze dopracowany interfejs. Rejestracja, logowanie, używanie filtrów i korzystanie z wyszukiwarki powinno być proste i przyjemne. Tak jak nie mamy dużego wpływu na produkty, tak musimy nadrobić w wyglądzie i przystępności. Klient musi chcieć kupować na naszej stronie, nawet jeśli ceny nie będą niższe niż u konkurencji.

V. Postaw na specjalistyczną platformę e-commerce – IdoSell Shop

IAI S.A. od 18 lat tworzy i rozwija platformę świadczącą usługi e-commerce opartą o SaaS pod nazwą IdoSell Shop (dawne IAI-Shop). Firma ta tworzy zarówno sklepy internetowe, hurtownie, integracje między sklepami internetowymi, a stacjonarnymi. Ma własne bramki płatności czy usługi kurierskie. Samym dropshippingiem również się zajmują: https://www.idosell.com/pl/shop/dropshipping/dropshipping-dla-hurtowni-i-sklepow-internetowych/.

Jednym słowem są profesjonalistami i wiedzą co robią od lat. Czemu to takie istotne? Sercem modelu dropshippingowego jest automatyzacja. Automatyczne procesowanie zamówień, walidowanie transakcji przechodzących przez bramki płatności, sprawdzane dostępności towarów w czasie rzeczywistym i wiele innych podobnych podobnych szczegółów. W momencie kiedy, któryś proces nie jest zautomatyzowany, lub działa wadliwe to cały model biznesowy traci swój sens. Już nie można dopracowywać strony internetowej czy zajmować się zaawansowanym marketingiem, a jedynie naprawiać ręcznie błędy i obsługiwać zamówienia... zbierając przy okazji negatywne opinie. Dlatego zdecydowanie lepiej oprzeć się na stabilnych dostawcach usług dropshippingowych, niż testować niesprawdzone rozwiązania. A IdoSell Shop takim właśnie sprawdzonym i stabilnym środowiskiem dla dropshippingu jest.

 

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.