Listwy oświetleniowe jako alternatywa dla lamp tradycyjnych

Oświetlenie domu to po prostu konieczność, jest to oczywisty i bezsporny fakt. Tak jak oczywistym jest, że w celu oświetlenia pomieszczenia używa się lamp. Niemniej na popularności zyskują listwy oświetleniowe. Czym w zasadzie one są i jak je stosować?

Listwa oświetleniowa jako główne oświetlenie?

Niestety mimo że listwy oświetleniowe wyglądają bardzo efektownie, nie sprawdzą się jako jedyne czy główne źródło światła. Niemniej jako dodatkowe oświetlenie i dekoracja jak najbardziej. Montuje się je przy suficie bądź podłodze, co bardzo ułatwia poruszanie się po pomieszczeniach, gdy główna lampa jest wyłączona na przykład podczas oglądania filmu. Delikatne światło emitowane przez listwy oświetleniowe tworzy intymną i przyjemną atmosferę. Listwy oświetleniowe mogą emitować światło różnego koloru, który możemy dobrać odpowiednio do wystroju wnętrza lub naszych upodobań. Dzięki temu nadamy wnętrzu osobisty charakter. Listwy oświetleniowe z diodami led będą więc w zasadzie tylko dodatkowym źródłem światłą, jednak bardzo estetycznym i funkcjonalnym.

Listwy oświetleniowe a żarówki

Listwy oświetleniowe od  żarówki różnią się przede wszystkim rozmiarem. Oczywiście diody w listwach oświetleniowcach są malutkie i to dzięki temu można je w listwach mocować a później dostosowywać kształtem. Są one też dużo bardziej oszczędne od żarówek, co sprawia, że nawet w przypadku zostawienia przez pomyłkę włączonych listew oświetleniowych, te nie zużyją dużo prądu. Jak wspomniano wyżej diody led mogą świecić na dany kolor. Owszem, można kupić kolorową żarówkę, jednak w praktyce na dłuższą takie rozwiązanie nie sprawdza, podobnie jak kupno dodatkowego, barwnego kosza co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Chcąc oświetlić pomieszczenie w inny niż klasyczny sposób, postawmy na listwy oświetleniowe. Diody ledowe mają nieporównywalnie dłuższą żywotność niż żarówki. Sięga ona nawet 100 tys. godzin! Czy widział ktokolwiek tak długo świecącą żarówkę? Poza tym diody nie przepalą się nagle jak żarówka tylko stopniowo będą tracić jasność, co bez problemu zauważymy. Poza tym łatwo żarówkę stłuc a diody LED są wykonane bardzo solidnie a dodatkowo schowane w listwie nie są narażone praktycznie na żadne uszkodzenia.

Trzy sposoby montażu listew oświetleniowych

Spotyka się trzy sposoby montażu listew oświetleniowych. Listwy podłogowe znajdują się tuż nad podłogą. Są zatem bardzo praktyczne w ciemniejszych pomieszczeniach domu np. na schodach do piwnicy czy wzdłuż przedpokoju, dzięki czemu będziemy wiedzieli gdzie iść bez konieczności włączania głównego światła. Mogą one oświetlać podłogę lub ścianę tuż nad nią. Innym rodzajem listw oświetleniowych są listwy ścienne. Są one dostępne pod tym linkiem https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. Zwykle montuje się je na ścianie tuż pod sufitem, który oświetlają. Spotyka się tez takie modele listw ściennych, które umieszczone na połowie wysokości ściany delikatnie oświetlają ją z obu swoich stron. Te pierwsze sprawdzą się jako oryginalna ozdoba salonu, drugi zaś typ będzie dobrym wyborem do przedpokoju lub korytarza w firmie, budynku użyteczności publicznej czy też klubie. Ostatnim rodzajem listw oświetleniowych są listwy sufitowe, które umieszcza się na suficie właśnie a których diody oświetlają ów sufit bądź przylegającą do niego ścianę.

Design i ceny listw oświetleniowych

Na rynku możemy spotkać bardzo szeroki wybór jeśli chodzi o design listw oświetleniowych, dzięki temu możemy dobrać odpowiedni model dobrać do każdego rodzaju wnętrza. Listwy oświetleniowe sprawdzą się zarówno we wnętrzu klasycznym jak i nowoczesnym. Dostępne są listwy bogato zdobione o wymyślnym kształcie jak i zupełnie minimalistyczne i proste. Ceny wahają się od około 40 złotych do około 100. Trzeba pamiętać, że producenci listew podają cenę od metra bieżącego, ostateczny więc koszt listwy oświetleniowej poznamy po zmierzeniu długości, na której miałaby być położona. Cena zależy też rodzaju  światła. Jeśli chcemy mieć listwę oświetleniową wielokolorową musimy przygotować się na większy wydatek niż przy pojedynczym kolorze niezależnie czy będzie to barwa ciepła czy zimna.

Forum-Firm.pl

Redakcja serwisu Forum-Firm.pl. Piszemy dla Was o biznesie!

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal powstał z myślą o ludziach prowadzących własny biznes, którzy szukają przydatnych informacji w internecie, a my im podpowiadamy jak prowadzić własną firmę.